Darmowa dostawa do paczkomatów dla zamówień od 50 zł. Darmowa dostawa kurierem dla zamówień od 600 zł.
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o sprzęt ogrodniczy?

2023-05-14
Jak dbać o sprzęt ogrodniczy?

Posiadanie dobrego sprzętu ogrodniczego to podstawa dla każdego ogrodnika. Jednak nie wystarczy tylko kupić narzędzia - trzeba również o nie odpowiednio zadbać. Co można zrobić, aby sprzęt ogrodniczy służył bez zarzutów przez długi czas?

Jak pielęgnować narzędzia i maszyny ogrodnicze?

Narzędzia ogrodnicze powinny być przede wszystkim przechowywane w suchym i zacienionym miejscu. Nie należy zostawiać ich przez długi czas na deszczu lub w pełnym słońcu. Dotyczy to zwłaszcza narzędzi elektrycznych. Po każdym użyciu narzędzia ogrodnicze należy dokładnie oczyścić. W przypadku sprzętów  metalowych wystarczy przetrzeć je suchą szmatką. Jeśli natomiast narzędzia były używane w trudnych warunkach (np. w mokrym terenie), warto przetrzeć je wilgotną szmatką i osuszyć. W przypadku sprzętów elektrycznych należy zawsze zwracać uwagę na to, czy nie zbiera się na nich kurz lub brud. To jednak nie wszystko. Sprzęty takie jak np. kosiarka spalinowa czy akumulatorowa, wykaszarka, wertykulator czy inne mogą wymagać regularnego serwisowania. W przypadku niektórych narzędzi (sekator, nożyce) z kolei warto zadbać o odpowiednie naostrzenie.

O czym warto pamiętać?

Dbanie o sprzęt ogrodniczy to podstawa dla każdego ogrodnika. Regularne czyszczenie, smarowanie i ostrzenie oraz przechowywanie w odpowiednich warunkach pozwoli na dłuższe użytkowanie narzędzi i oszczędność na ich wymianie. Warto zachować szczególną dbałość w przypadku drogich sprzętów, takich jak np. kosiarki spalinowe, traktorki czy wykaszarki. Nie należy zwlekać z wymianą części czy wizytą w serwisie, jeśli jest ona konieczna, aby nie doszło do poważniejszych uszkodzeń. Oczywiście, wiele zależy od jakości samego urządzenia, dlatego też już na etapie zakupu warto zwrócić uwagę na to, aby był on solidny i trwały.

pixel