Darmowa dostawa do paczkomatów dla zamówień od 50 zł. Darmowa dostawa kurierem dla zamówień od 600 zł.
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Fristads Green - ekologiczna kolekcja odzieży

2022-01-05
Fristads Green - ekologiczna kolekcja odzieży

PIERWSZA NA ŚWIECIE EKOLOGICZNA KOLEKCJA ODZIEŻY

Fristads jest pierwszą firmą na świecie, która mierzy wpływ odzieży na środowisko. Fristads Green to koncepcja odzieży roboczej, w której cały łańcuch produkcyjny charakteryzuje się świadomością ekologiczną i innowacjami, aby zminimalizować wpływ na środowisko.

 

NOWY STANDARD

Firma Fristads podeszła do sprawy ambitnie. Najbardziej kompleksowym projektem jest bez wątpienia opracowanie nowego standardu pomiaru ogólnego wpływu odzieży na środowisko, i jako pierwsi na świecie zastosowali w produkcji i dystrybucji kolekcji odzieży.

Deklaracja Środowiskowa Produktu (EPD) to narzędzie, które pomaga klientom, nabywcom i osobom odpowiedzialnym za zamówienia publiczne podejmowanie  decyzji i dokonywanie świadomych wyborów w celu zminimalizowania ich wpływu na środowisko.

Przy udziale szwedzkiego rządowego instytutu badawczego RISE opracowany został standard pomiaru całkowitego wpływu odzieży na środowisko przez cały jej cykl życia, czego wynikiem jest Deklaracja Środowiskowa Produktu lub EPD. EPD opiera się na normie ISO 14025, tutaj znanej jako „EPD typu III”. Deklaracja środowiskowa typu III jest tworzona i rejestrowana w ramach międzynarodowego systemu EPD®.

W ramach starań o opracowanie nowego standardu wprowadzona została na rynek Fristads Geen Fristads Greenpierwszą na świecie deklarowaną ekologicznie kolekcję odzieży. Kolekcja opiera się na zupełnie nowej koncepcji, w której cały łańcuch produkcyjny charakteryzuje myślenie ekologiczne i innowacyjne rozwiązania minimalizujące wpływ na środowisko.

 

Proces dostosowania normy oznaczał kontrolę całego łańcucha produkcyjnego i cyklu życia odzieży – od doboru materiałów, ilości materiałów, procesu barwienia, zużycia wody i energii elektrycznej w fabrykach, po pakowanie i transport gotowych ubrań. 

Zaczynając od opracowania specjalnego materiału,  miękkiego, lekkiego i szybkoschnącego, wyprodukowanego z poliestru z recyklingu z butelek PET i TENCEL™ Lyocell – włókna celulozowego z drewna.  Poliester jest barwiony przy użyciu systemu barwienia e.dye®, który zmniejsza zużycie wody o 75% w porównaniu z tradycyjnym barwieniem. Guziki wykonane są z surowego, wykończonego metalu, aby ograniczyć zużycie wody. Wszystkie kontrastujące detale wykonane są z poliestru pochodzącego z recyklingu. Odzież jest zatwierdzona do prania przemysłowego zgodnie z normą ISO 15797 i może być wyposażona w chip RFID ułatwiający przepływ pracy w pralniach i magazynach. Uzupełnieniem kurtek i spodni jest T-shirt i bluza z bawełny organicznej.

 

Fristads Green  to kolekcja o zaawansowanym, czystym designie z minimalnymi detalami i inteligentnymi rozwiązaniami, która oszczędza energię w produkcji i ułatwia recykling materiału. 

Nadwyżki materiału z produkcji zamieniają się w „komfortowe ochraniacze” – bonusowy produkt na kolana i łokcie. 

Kolejnym elementem wyróżniającym kolekcję Fristads Green jest sposób pakowania.

Najważniejsze że zrezygnowano z foliowych opakowań i użyto wyłącznie kartonów tekturowych. Dodatkowo ubrania są składane w specjalny sposób co zdecydowanie zajmuje mniej miejsca a to ma wpływ na transport i jego wpływ na środowisko.

Cały transport odbywa się drogą morską i drogową co ma mniejszy wpływ na środowisko w porównaniu z transportem lotniczym.

Polecane

pixel