Darmowa dostawa do paczkomatów dla zamówień od 50 zł. Darmowa dostawa kurierem dla zamówień od 600 zł.
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Elektryczna czy spalinowa - jaką pilarkę wybrać?

2022-01-25
Elektryczna czy spalinowa - jaką pilarkę wybrać?

Przy pomocy pilarki przytniemy gałęzie w ogrodzie, zetniemy drzewa, przygotujemy drewno na opał i  zbudujemy drewniany domek. Piła sprawdzi się w pracach ogrodowych, w warsztacie, a także w gospodarstwie rolnym, przemyśle leśnym czy ratownictwie. Nie ma jednego modelu pilarki, który poradzi sobie w każdych warunkach. Do wyboru mamy piły spalinowe i elektryczne. Którą wybrać?

Zakup pilarki – czym się kierować?

Przy wyborze piły należy przede wszystkim wziąć pod uwagę gdzie i do jakich prac będzie wykorzystywana. Ważne są też takie parametry jak:

  • rodzaj napędu,
  • moc,
  • waga,
  • marka,
  • wytrzymałość,
  • długość prowadnicy,
  • sprawność cięcia,
  • poziom hałasu,
  • emisja spalin.

Piła elektryczna – plusy i minusy

Podstawową zaletą pilarek elektrycznych jest ich waga. Są one lekkie, łatwo nimi manewrować, a cięcie przebiega szybko i sprawnie. Są proste w obsłudze, zawsze gotowe do pracy, generują niskie wibracje. Nie wydzielają spalin i nie hałasują tak jak pilarki spalinowe. Są przeznaczone do lżejszych prac, ponieważ mają mniejszą moc (500 – 3500 W) niż spalinowe, przez co nie są tak wytrzymałe. Świetnie sprawdzą się w przydomowych ogrodach przy przycinaniu krzewów i mniejszych gałęzi czy cięciu drewna na opał. Nie nadają się natomiast do ciężkich zadań jak np. wycinka drzew czy cięcie grubych konarów. Wymagają podpięcia do zasilania i często użycia przedłużacza sieciowego, co ogranicza ich mobilność.

Piła spalinowa do ciężkich prac

W pracach, w których piła elektryczna nie jest w stanie sobie poradzić, sprawdzi się pilarka spalinowa. Jest ona cięższa, solidniej wykonana, ma większą moc (zakres od 3,5 do 9 KM) i dłuższe prowadnice niż piła elektryczna. Jest bardzo wytrzymała, pozwala na wydajniejszą i dłuższą pracę. Poradzi sobie z największymi i najgrubszymi drzewami. Możemy ją zabrać wszędzie, ponieważ nie ogranicza jej kabel, natomiast wymaga tankowania. Jest bardzo głośna, ma wysoki poziom wibracji i emituje spaliny. Zazwyczaj wymaga pracy w słuchawkach i masce. Należy też częściej ją serwisować.

pixel