Darmowa dostawa do paczkomatów dla zamówień od 50 zł. Darmowa dostawa kurierem dla zamówień od 600 zł.
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosiarki do ogrodu?

2022-05-26
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosiarki do ogrodu?

Za oknem pojawia się coraz więcej promieni słonecznych, a temperatury są coraz wyższe… To oznacza, że wiele osób spędza wolny czas na zewnątrz. Jednak oprócz tego to również sygnał dla osób posiadających ogród, że warto zająć się tą przestrzenią. Jednym z ważniejszych elementów każdego przydomowego ogródka jest oczywiście trawnik. Trudno wyobrazić sobie odpowiednią pielęgnację bez użycia kosiarki. Na jakie kryteria warto zwracać uwagę, kupując to urządzenie?

Wielkość trawnika i częstotliwość koszenia 

Jedną z ważniejszych kwestii, na które warto zwrócić uwagę, kupując kosiarkę do ogrodu, paradoksalnie nie jest samo urządzenie, ale powierzchnia, która będzie koszona. Mowa tutaj przede wszystkim o wielkości trawnika. W przypadku niewielkich muraw wystarczająca powinna okazać się kosiarka elektryczna Husqvarna o niedużej mocy silnika. Jeśli natomiast ogród ma dużą powierzchnię, można zastanowić się nad kupnem traktorka z siedziskiem.

Ponadto istotna może okazać się też częstotliwość koszenia trawnika. Jeśli trawa będzie koszona raz w tygodniu, warto zastanowić się nad zakupem kosiarki rotacyjnej. Dla bardziej wymagających użytkowników lepszym wyborem może okazać się kosiarka bębnowa, która jednak wymaga poświęcenia większej ilości czasu.

Ukształtowanie terenu a wybór kosiarki 

Kolejnym czynnikiem, który powinien wpływać na wybór odpowiedniej kosiarki, jest ukształtowanie terenu. Jeśli ogród jest równy i nie ma w nich żadnych pochyłości czy przeszkód w postaci krzewów i drzew, to można zdecydować się na prostą kosiarkę, która wyróżnia się dużą szerokością cięcia. Czasami jednak zdarza się tak, że murawa jest wyjątkowo wymagająca i znajdują się na niej na przykład wspomniane pochyłości.

Wówczas warto spytać o urządzenia, które są wyposażone w napęd. Dzięki temu prace związane z koszeniem nie będą wymagały dużego wysiłku. Niemniej istotnymi kryteriami mogą okazać się: wytrzymałość obudowy, regulacja wysokości koszenia czy funkcja mulczowania, dzięki której trawa może posłużyć jako nawóz. Osoby, którym zależy na komforcie, powinny też zadbać o to, aby wybrane urządzenie miało ergonomiczne uchwyty, które są nie tylko wygodne, ale również zapewnią bezpieczną i kontrolowaną pracę.

pixel